Fundacja Krasickich

Aktualności


  • 30

    Kwiecień

    Strona Fundacji otrzymała nową oprawę graficzną. Wkrótce zaprezentujemy kolejne archiwalia związane z Krasickimi i rodzinami spokrewnionymi. Tymczasem prezentujemy kilka wybranych fotografii z galerii, które niebawem zostaną opublikowane. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzin naszej strony.

    Ignacy Krasicki, syn Antoniego i Róży z Charczewskich

    August Zamoyski, syn Stanisława i Zofii z Czartoryskich

    Stratyń Michała Krasickieo przed 1914 r.

    Zofia z Krasickich Piotrowa Rostworowska (strzałka) w Egipcie w 1906 r.

    Zofia z Krasickich Piotrowa Rostworowska z wnuczką Małgorzatą "Maritą" Soba...

    CZYTAJ
  • 30

    Kwiecień

    CZYTAJ
  • 25

    Sierpień

    W zbiorach Krasickich z Leska zachował się unikalny zbiór fotografii portretowych z II połowy XIX w., na których utrwalono podobizny członków rodziny, osób spokrewnionych i zaprzyjaźnionych. Zdigitalizowaną kolekcję wkrótce będą mogli Państwo zobaczyć w zakładce „galerie”. Tymczasem prezentujemy kilka wybranych zdjęć.

    CZYTAJ
  • 23

    Sierpień

    „Świat polskiej szlachty” to nowa książka Marcina Rosołowskiego i Arkadiusza Bińczyka, wydana staraniem Fundacji XBW Ignacego Krasickiego. Prezentuje sylwetki osób żyjących na przestrzeni 400 lat, których dokonania godne są szczególnej uwagi. Autorzy przedstawili m.in.: twórców nowoczesnej bankowości polskiej, pionierów niezależnej prasy, prekursorów organizacji pozarządowych, założycieli bibliotek i zbiorów fotograficznych, przemysłowców. Opublikowane teksty ukazywały się przez wiele miesięcy na łamach „Polska the Times” i wielu regionalnych dzienników. Teraz zebrane, przejrzane i uzupełnione ilustracjami trafiają w ręce czytelników w formie książki.

    CZYTAJ
  • 16

    Grudzień

    Jarosław Jakimczyk (Polskie Radio/Dwójka) zaprasza słuchaczy do Malejowiec – majątku Orłowskich na Podolu na Ukrainie. O rezydencji opowiadają prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) oraz Kacper Krasicki (prawnuk Ksawerego Orłowskiego herbu Lubicz).

    CZYTAJ
  • 29

    Październik

    „Chrystus z Krzyżem”, Wicekrólestwo Peru, XVII w., stan po konserwacji Zakończyła się konserwacja XVII-wiecznego obrazu „Chrystus z Krzyżem”, namalowanego w hiszpańskim stylu kolonialnym Wicekrólestwa Peru. Jest to dar Fundacji Krasickich z Leska do nowego kościoła parafialnego w Guzowie, przekazany przez jej założyciela Kacpra hr. Krasickiego. Obraz pochodzi z kolekcji dziadka fundatora Karola hr. Orłowskiego. Prace konserwatorskie wykonała Anna Kozłowska.

    CZYTAJ
  • 22

    Październik

    „Każdy wie, kim był książę biskup (i książę poetów) Ignacy Krasicki, ale postaci zasłużonych dla polskości w rodzinie było niemało. W tym gronie znalazł się żołnierz, polityk i działacz na rzecz polskiej gospodarki w Galicji, Kazimierz Krasicki.

    CZYTAJ
  • 22

    Październik

    „Przez ostatnie miesiące wędrowaliśmy wraz z naszymi słuchaczami po kresowych rubieżach państwa, które zniknęło z mapy Europy wraz z III rozbiorem Polski w 1795 roku. Tym razem po raz pierwszy pozostaniemy we współczesnych granicach Rzeczypospolitej i udamy się do Leska, które położone jest u podnóża Bieszczad na terenie przedrozbiorowego województwa ruskiego i międzywojennego lwowskiego.

    CZYTAJ
  • 19

    Październik

    Kacper hr. Krasicki, poprzez założoną przez niego Fundację Krasickich z Leska, ofiarował na rzecz nowego kościoła w Guzowie obraz Chrystus z Krzyżem. Obraz pochodzi z XVII wieku. Został namalowany w stylu kolonialnym Wicekrólestwa Peru.

    CZYTAJ
  • 07

    Październik

    Ignacy Stanisław z Siecina Krasicki (1928 – 2018) z Leska Mowa wygłoszona przez Kacpra hr. Krasickiego na pogrzebie w Wiskitkach w dniu 1 października 2018 r.: Ignacy miał kilkakrotnie możliwość emigrowania z PRL-u. Nigdy z tych opcji nie skorzystał, mimo że warunki materialne miałby dużo lepsze na obczyźnie, niż w socjalistycznej, zniszczonej przez wojnę Polsce. Jego brat cioteczny Zygmunt Michałowski był Dyrektorem RWE i proponował mu pracę w Radiu. Ze względu na międzynarodowe koneksje i swe zdolności mógł pracować i pisać wszędzie. Władał biegle czterema językami a opanował w mowie w sumie siedem języków. Wybrał życie w Polsce, gdyż pragnął by Krasiccy pozostali Polakami. Był świadkiem emigracji najbliższych i dalszych krewnych, którzy nie mogli żyć w Polsce ze względu na prześladowania komunistyczne. Widział przykład rodziny swej żony Delfiny z Orłowskich, która opuszczając Podole w 17 roku, straciła kontakt z polskością. To samo przecież można powiedzieć o części rodziny Sobańskich, Michałowskich, Uznańskich, Sapiehów i samych Krasickich – by ograniczyć się tylko do kręgu rodzinnego samego Ignacego. Cel swój osiągnął, bo linia leska rodu Krasickich, utrzymała się przy polskości. Została zarazem ubogacona wpływem tradycji i kultury argentyńskiej i francuskiej.

    CZYTAJ